Etyka wydawnicza
Wydawnictwo Naukowe UPH w Siedlcach przestrzega zasad etycznych oraz procedur zalecanych przez Comitee on Publication Ethics (COPE).
Wydawnictwo dokłada wszelkich starań, by przeciwdziałać niedopuszczalnym praktykom publikacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem:
- zduplikowanej publikacji,
- plagiatu,
- sfabrykowania danych,
- autorstwa widmo (ghost authorship),
- autorstwa gościnnego (guest authorship),
- konflikt interesów w procesie recenzyjnym.
Procedury postępowania COPE:
Zasady dotyczące autorów:
- Rzetelność naukowa. Autorzy zgłaszanych do publikacji tekstów są zobowiązani do starannego opisu przeprowadzonych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Opracowania powinny zawierać informacje umożliwiające identyfikację źródeł danych.
- Oryginalność pracy. Autorzy mogą zgłaszać do publikacji jedynie własne, oryginalne W przypadku, kiedy wykorzystują badania i/lub słowa innych, powinni używać stosownych oznaczeń wskazujących na cytowanie. Niedopuszczalny jest plagiat lub fabrykowanie danych. Za nieetyczne uważa się również zgłaszanie tych samych tekstów do więcej niż jednego wydawnictwa / czasopisma.
- Autorstwo. Należy zgłosić wszystkie osoby, które miały wpływ na ostateczny kształt tekstu. Obowiązek upewnienia się, że osoby mające wkład w powstanie artykułu akceptują jego ostateczną formę, leży po stronie autora zgłaszającego tekst do publikacji.
Zasady obowiązujące recenzentów:
- Staranna i obiektywna ocena recenzowanego materiału w miarę możliwości z oceną jego rzetelności naukowej oraz z właściwym uzasadnieniem zgłaszanych uwag;
- Zachowanie poufności, polegającej na ujawnianiu prac jedynie osobom zaangażowanym w proces wydawniczy oraz stosowanie zasady fair play z wykluczeniem osobistej krytyki autora(ów);
- Terminowość wykonania recenzji lub przyjęcia wspólnie z Wydawcą innego rozwiązania w przypadku niemożności dotrzymania tego terminu.
- Sporządzanie recenzji jedynie w przypadku niewystępowania konfliktu interesów.
Zasady obowiązujące Wydawcę:
- Wydawca, podejmując ostateczną decyzją o przyjęciu tekstu do publikacji, kieruje się przede wszystkim jego walorami merytorycznymi oraz zgodnością z wstępnymi założeniami dotyczącymi danej publikacji. W przypadku publikacji złożonych Wydawca polega na opinii redaktora naukowego dzieła i współpracuje z nim w procesie kwalifikacji do druku. Zaangażowane strony w procesie decyzji uwzględniają opinie recenzentów dotyczące wartości naukowej danej pracy, jej oryginalności i klarowności wywodu.
- Wydawca dokłada wszelkich starań, by takie elementy, jak: rasa, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów w żaden sposób nie wpływały na ocenę tekstów.
- Wydawca nie ujawnia osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat zgłaszanych do publikacji prac. Osobami upoważnionymi do posiadania tych informacji są: autor, wyznaczeni recenzenci, redaktorzy oraz inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym.
- Nieopublikowane teksty nie są bez pisemnej zgody autorów udostępniane żadnym osobom, które nie są zaangażowanie w proces wydawniczy.
- Wydawca w porozumieniu z redaktorem naukowych dzieła lub samodzielnie może zdecydować zarówno o wycofaniu tekstu z publikacji (jeżeli pojawiły się dane o braku jego wiarygodności, również wskutek wystąpienia niezamierzonych błędów, rozpoznano cechy plagiatu czy też naruszenia zasad etyki wydawniczej), jak i o potrzebie wprowadzenia korekt do materiałów już opublikowanych.
Procedury recenzowania
Wszystkie publikacje Wydawnictwa Naukowego UPH w Siedlcach są poddawane procesowi recenzji wydawniczej. Etap kwalifikowania tekstu do publikacji musi zakończyć się uzyskaniem pozytywnej recenzji. Recenzja powinna być wykonana w formie pisemnej i kończyć się jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu tekstu do publikacji, dopuszczeniu po spełnieniu określonych warunków lub jej odrzuceniu. Opinia recenzenta powinna być sporządzona według powszechnie obowiązujących norm recenzji wydawniczej.
Recenzent jest zobowiązany do ujawniania ewentualnych podejrzeń o naruszeniu etyki wydawniczej (patrz: zasady etyki wydawniczej).
Przed przystąpieniem do oceny merytorycznej tekstu recenzent składa oświadczenie o braku konfliktu interesów, dotyczącego w szczególności: bezpośrednich relacji osobistych (pokrewieństwo, związki prawne, związek małżeński) z autorem, relacji podległości zawodowej, bezpośredniej współpracy naukowej (deklaracja do pobrania).